Mówienie o tradycyjnym polskim weselu jest znacznym uogólnieniem, bo należy pamiętać, że w zależności od regionu Polski tradycje i obyczaje z nim związane, bywają różne, jednak są także elementy, które łączą cały kraj.

Muzyka weselnamuzyka jaka towarzyszy przyjęciom weselnym jest niezwykle charakterystyczna, właśnie dla tego rodzaju zabawy. Stanowi bowiem swoiste połączenie muzyki disco polo, starych przebojów sprzed lat, melodii polek i walców, a także aktualnych, najczęściej polskich hitów, które usłyszeć można w radiu. Jest to muzyka skoczna, której zadaniem jest porwać gości weselnych do tańca i zabawy. To jakie utwory zostaną zagrane na weselu często zależy od państwa młodych, którzy określają ogólnie jakiego typu muzyki sobie życzą, sporządzają także listę piosenek, które koniecznie muszą się znaleźć na przyjęciu, oraz takich, których absolutnie nie powinno na nim być. Jednak ustalając muzyczne menu warto kierować się również radami zespołu, są to bowiem ludzie doświadczeni, dla których wesela są chlebem powszednim i doskonale wiedzą przy czym goście weselni bawią się najchętniej.

Zabawy weselne do tradycji polskich wesel należą także zabawy, które obecnie najczęściej moderowane są przez zespół weselny, który intonuje melodie kaczuszek czy jedzie pociąg z daleka, lub mam chusteczkę haftowaną i goście od razu rozumieją tego typu kod kulturowy, wiedząc jak należy się zachować i na czym dana zabawa polega. Zespoły weselne często moderują także czas rzucania welonu i oczepin – podczas, którego również przewidziane są zabawy, tym razem z udziałem państwa młodych. Tego typu zabawy bywają różne, od tych sprawdzających ile dzieci i jakiej płci doczekają się młodzi małżonkowie, po test wiedzy o sobie nawzajem, czy sprawdzenie, który z małżonków będzie odpowiedzialny za domowe finanse. Możliwości jest tutaj wiele, a rodzaj zabaw państwo młodzi mogą ustalić z zespołem lub sprawić sami sobie niespodziankę.

Błogosławieństwojest to część wesela, która ma miejsce jeszcze przed ślubem kościelny, jest to czas kiedy rodzice błogosławią państwa młodych na nowej drodze ich życia i składają im życzenia. Bardzo często jest to oficjalna część odbywająca się w domu pani młodej lub na sali weselnej, w towarzystwie części, najbliższych państwu młodym gości, przy akompaniamencie orkiestry weselnej.

Biała suknia panny młodejbiel ma być wyrazem czystości i niewinności panny młodej, która zostaje w tym dniu oddana pod opiekę męża. Według tradycji suknia panny młodej jest zawsze biała – i w naszym kraju zdarzają się od tego jedynie nieliczne i delikatne odstępstwa, zdarzają się, bowiem suknie kremowe czy z niebieskimi, bądź różowymi dodatkami. Pamiętajmy jednak, że są kraje i kultury gdzie panna młoda do ślubu ubierana jest w kolorowe suknie, tak jest np. w Indiach lub tradycyjne stroje jak na przykład w Korei czy Japonii. Niegdyś suknie ślubne były przede wszystkim długie, w czym nawiązywały do szlacheckich tradycji, obecnie coraz częściej spotyka się suknie do kolan czy wręcz obcisłe mini, które jedynie z tyłu mają tren.

Rzucanie welonuw naszym kraju panna młoda rzuca welon, a nie bukiet jak to bywa na Zachodzie. Wiąże się to ze zwyczajem oczepin, kiedy to wianek symbolizujący niewinności był zdejmowany z głowy panny młodej równo o północy, a jej fryzurę upinano na wzór fryzur mężatek. Tradycja nakazuje, żeby welon łapały panny na wydaniu, jednak coraz częściej zdarza się, że do kółka zapraszane są także rozwódki i młode, niedorosłe jeszcze panienki.

Wspomniane powyżej to elementy kodu kulturowego, które spotkamy w każdym tradycyjnym polskim weselu niezależnie od regionu, w którym wesele się odbywa. Jest także wiele obyczajów i tradycji charakterystycznych dla poszczególnych części naszego kraju, bowiem Polska jest krajem niezwykle różnorodnym i bogatym w tradycje, co można zaobserwować między innymi w zwyczajach weselnych.