Wrocław – Europejska Stolica Kultury w 2016

W naszym portalu staramy się poszukiwać definicji kultury jaką mają władze i mieszkańcy poszczególnych miast Polski. W przypadku Wrocławia jest to o tyle łatwe, że zostając Europejską Stolicą Kultury w 2016, miasto pokazało Polsce i światu jaka jest jego definicja kultury, poprzez eventy organizowane w ramach roku kultury we Wrocławiu.

Najogólniej można by uznać, że we Wrocławiu kultura ma multidyscyplinarne emanacje. Sztuka i kultura we Wrocławiu to de facto połączenia różnych dziedzin i środków wyrazu, które prowadzą do powstania określonego dzieła.

Wrocław zdefiniował kulturę poprzez dyscypliny takie jak film czy szerzej – sztuki wizualne, muzyka w tym opera, teatr, performance, architektura, literatura oraz inicjatywy oddolne dla tworzenia nowej jakości kulturowej. W 2016 r. Wrocław był nie tylko Europejską Stolicą Kultury, dzierżył także miano Światowej Stolicy Książki 2016, nadane mu przez UNESCO. Działaniem, które szczególnie zwraca uwagę jest promowanie oddolnych pomysłów na kulturę, finansowanie projektów lokalnych, które przyczyniają się do rozwoju kultury we Wrocławiu, to zdecydowanie działalność, na którą należy zwrócić szczególną uwagę.

To co przyciąga uwagę do Wrocławia, to również kultura i sztuka obecne na ulicy. W tym dolnośląskim mieście często można natknąć się na performance organizowane przez miłośników danej dziedziny życia, zachwycające murale, czy wiersze zdobiące elewacje kamienic. Kultura we Wrocławiu to z pewnością sposób na nowoczesne podejście do kultury.