Warszawa – miasto pełne kultury

Warszawa jako stolica Polski jest miastem, w którym zarówno władze miejskie jak i państwowe, dbają o rozwój kultury. Jako stolica jest też miejsca atrakcyjne dla wielu działaczy kultury, którzy nie ograniczają się jedynie do lokalnych projektów, ale działają w kulturze na skalę ogólnopolską czy międzynarodową.

Historyczne podłoże

Istotnym elementem, który znacznie podniósł kulturalnie Warszawę, było przeniesienie tam stolicy z Krakowa, otwarcie Uniwersytetu oraz działalność kulturalna króla Stanisława Augsta Poniatowskiego, który jak wiadomo lubił otaczać się ludźmi sztuki, nauki i kultury. Jednak okres zaborów, działania władz rosyjskich, a następnie II Wojna Światowa sprawiły, że wiele z kulturowego dorobku Warszawy zostało zniszczonego lub wywiezionego z Polski. Po odzyskaniu niepodległości zaczęła się jednak Warszawa odradzać, również kulturowo.

Kultura nie tylko dla warszawiaków

Warszawa to stolica Polski z tego faktu wynika również to, że organizowane tutaj wydarzenia, nie są adresowane wyłącznie do mieszkańców miasta, ale dla wszystkich mieszkańców kraju. Takie znaczenie miasta wiąże się również z tym, że wiele imprez na skalę międzynarodową również właśnie w Warszawie jest organizowanych. Ma to związek zarówno z rangą miasta, jak i dogodną lokalizacją, niemal w centrum kraju.

W Warszawie miłośnik każdego z przejawów kultury znajdzie interesujące dla siebie wydarzenia i ma możliwość ciągłego kontaktu ze sztuką i kulturą. Warszawa pretenduje również do miana Zielonej Stolicy Europy w 2018 r., czyli miasta wyróżniającego się ze względu na wzrost gospodarczy, jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska.