Elementy kultury Torunia

 

Toruń nie jest dużym miastem, liczy niespełna 203 000 mieszkańców. Jednak miasto to ma wiele do zaoferowania miłośnikom kultury. W Toruniu możemy się przede wszystkim spodziewać licznych odniesień historycznych, które tworzą niepowtarzalny klimat miasta oraz jego kulturę. Wśród elementów składających się na tworzenie i odbiór kultury Torunia warto wymienić między innymi:

  1. Historyczne korzenie miasta – Toruń został założony przez Krzyżaków, co do dziś jest mocno widoczne w architekturze miasta i co czyni z niego wyjątkowy zabytek.

  2. Gotyk – architektura w Toruniu to ważna składowa tamtejszej kultury, miast to ma drugą, zaraz po Krakowie, największą kolekcję gotyckich dzieł i elementów architektury. Dlatego też, zwłaszcza w obrębie starego miasta można tam poczuć historię.

  3. Mikołaj Kopernik – jest symbolem Torunia, mocno z nim związanym, dlatego w kulturze znajdziemy wiele odniesień do tego najsłynniejszego polskiego astronoma.

  4. Toruńskie pierniki – pierniki z Torunia słynne są na całą Polskę, powstawały o nich wiersze, dzieła sztuki, zresztą same pierniki potrafią być kulinarnymi dziełami sztuki. Dlatego też myśląc o toruńskiej sztuce warto wziąć pod uwagę również ten element.

  5. Toruń na liście UNESCO – od 1997 r. toruńskie stare miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

  6. Toruń wspiera młodych twórców – od 2004 r. w Toruniu przyznawane są Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Projekt ten wspiera twórców, którzy nie ukończyli 35 r. życia, a którzy poprzez swoją działalność artystyczną i kulturową przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku miasta w kraju i zagranicą.