Panorama 360 z drona

 

Możliwości techniczne drona pozwalają na wykonywanie zdjęć miejsc trudno dostępnych z góry. Ten sposób filmowania pozwala też na uzyskania w efekcie końcowym wirtualnej panoramy, która w 360 stopni pokazuje przestrzeń dookoła.

 

 

Wirtualna panorama 360 stopni jest obrazem, który prezentuje przestrzeń wokół obserwatora z zachowaniem perspektywy. Dzięki niemu odbiorca ma możliwość przesuwania panoramy za pomocą myszy o:

 

 • 360° w poziomie
 • i 180° w pionie.

 

Pozwala to na pełen obraz otaczającej przestrzeni we wszystkich możliwych kierunkach. Panoramy 360° wykonane z wysokiej perspektywy przy użyciu drona gwarantują wyjątkowo rozległy widok. Mogą obejmować niezwykle duży obszar i w zależności od ilości zdjęć wchodzących w skład panoramy, pozwalają na uzyskanie bardzo szczegółowego odwzorowania.

 

 

Wykonanie panoramy 360 stopni z lotu ptaka

 

Sferyczna panorama 360 stopni powstaje dzięki wykonaniu serii zdjęć przy użyciu platformy latającej (drona) i połączeniu ich w specjalnym programie w jednolity obraz. Jeśli sami nie potrafimy obsługiwać drona, możemy zawsze skorzystać z usług profesjonalnej firmy – znajdziemy ją pod adresem – Flydron.pl. Tak przygotowaną gotową panoramę umieszcza się w Internecie. Odbiorca ma możliwość manipulowania obrazem w dowolnym kierunku oraz przybliżania i oddalania dowolnie wybranych fragmentów panoramy. Taka dokładność wirtualnej panoramy jest zależna od ilości zdjęć wchodzących w jej skład – zwykle jest to liczba pomiędzy kilkadziesiąt a kilka tysięcy zdjęć. Panoramy takie składające się z dużej ilości składowych fotografii, które pozwalają na dokładniejsze obejrzenie nawet bardzo niewielkich szczegółów. Tego typu obrazy nazywane są:

 

 1. megapanoramami
 2. lub gigapanoramami.

 

Z tym, że umieszcza się je wyjątkowo rzadko na serwerach, ponieważ są to pliki o bardzo dużych rozmiarach.

 

 

Zastosowanie panoram 360°

 

Panoramy wykonane z lotu ptaka są używane do różnych celów. Są niezwykle przydatne zwłaszcza w celu zaprezentowania rozległego krajobrazu. Dlatego też są często używane w przygotowywaniu materiałów promocyjnych. Doskonale sprawdzają się w promocji:

  • gmin,
  • miast
  • oraz różnorakiej turystyki,

 

 

bo pozwalają pokazać otaczającą przestrzeń w sposób wizualnie atrakcyjny dla odbiorcy. Panoramy o mniejszym zakresie (wykonywane z niższego pułapu) można wykorzystywać do prezentacji architektury czy nieruchomości. Jest to również świetny pomysł na pokazanie obiektu i jego lokalizacji w okolicy. Dlatego często pojawiają się na stronach deweloperów i agencji nieruchomości. Użycie panoramy pozwala w imponujący sposób pokazać atrakcyjne turystycznie miejsca w regionie oraz rozległe kompleksy wypoczynkowe.

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również dokumentowanie imprez masowych z wykorzystaniem tego typu panoramicznych obrazów. Jest to kolejny dobry sposób na promowanie wydarzeń czy miejsc. Dzięki możliwości umieszczania panoram na portalach społecznościowych organizator zyskuje atrakcyjny sposób dodatkowej promocji swojego wydarzenia.

 

 

Oprócz tego panoramy stosowane są do wykonywania:

 

 1. szczegółowych dokumentacji fotograficznych terenu
 2. lub też różnorakich obiektów
 3. czy inwestycji budowlanych.

 

Inwestorzy mogą w ten sposób szczegółowo pokazać umiejscowienie obiektu w terenie i jego lokalizację względem innych obiektów lub charakterystycznych elementów krajobrazu.