Panorama 360, czyli o tym jak nowoczesna technologia promuje miasta turystyczne

 

Włączasz ekran monitora i widzisz piękne krajobrazy. Nie możesz ich dotknąć, ani poczuć, ale masz szansę przenieść się oczami wyobraźni w najdalsze zakątki Polski i to bez wychodzenia z domu! W tym właśnie tkwi fenomen popularyzowanej w ostatnich latach panoramy 360. Jak powstaje? Jaki potencjał się w niej kryje? Gdzie znajduje swoje zastosowanie? Na te pytania pomoże odpowiedzieć ekspert, który wirtualne spacery tworzy z pasją i zaangażowaniem od wielu lat.
Istotą panoramy 360 jest przedstawienie wirtualnego obiektu w sposób realistyczny
Z tej możliwości niezwykle chętnie korzystają włodarze miast turystycznych, którzy tworząc panoramy 360 zachęcają przyjezdnych do odwiedzin. Czy kryje się w tym chęć szerzenia dobrej sławy o miejscowych zabytkach? Poniekąd z pewnością tak, choć nie ulega wątpliwości, że prezentacja 360 to również chwyt marketingowy. Im więcej przyjezdnych odwiedza w sezonie miasto, tym prężniej rozwija się jego gospodarka co przekłada się na korzyść całego, lokalnego społeczeństwa.

 

 

Jak działa panorama 360?
Oglądając stworzoną prezentację mamy wrażenie, jakbyśmy odtwarzali film, ale w tym konkretnym przypadku mamy znacznie większe możliwości. Obraz możemy konfigurować w dowolny sposób – obracając go, przybliżając, oddalając, zwalniając tempo odtwarzania. Panoramy 360 jest również nieocenionym narzędziem reklamowym dla branży e-commerce. Pracownik z flydron zauważa, że jego klienci korzystający wirtualnych spacerów znacznie szybciej stabilizują pozycję swojej firmy na internetowym rynku.
Czy wiesz jak powstają panoramy 360?
Proces jest bardzo złożony. Przedstawimy go w kilku krokach na podstawie produktu sprzedażowego.
1. Fotografowany obiekt ustawia się na specjalnym talerzu obrotowym, dzięki czemu możliwe jest wykonanie serii zdjęć przy uwzględnieniu różnych perspektyw, operując przy tym światłem oraz tłem w dowolny sposób.
2. Zdjęcia wykonuje się z uwzględnieniem trzech osi. Po zgromadzeniu wszystkich fotografii można przystąpić do produkcji panoramy 360.
3. Materiał zdjęciowy instaluje się w specjalnym programie graficznym przeznaczonym do tworzenia animacji. To również moment, w którym określa się wszelkie detale dotyczące sposobu wyświetlania obrazu.
Dokładnie taki sam mechanizm działania stosuje się w przypadku tworzenia panoramy 360 dla potrzeb miast
Produkując wirtualne spacery konieczne jest wykonanie kilku tysięcy fotografii. Każdy detal, drzewo, kosz na śmieci, ławka czy budynek musi być sfotografowany z różnej perspektywy. Oczywistym jest więc, że proces produkcji trwa znacznie dłużej.

 

Istotą panoramy 360 jest przedstawienie wirtualnego obiektu w sposób realistyczny - mówią specjaliści.
Istotą panoramy 360 jest przedstawienie wirtualnego obiektu w sposób realistyczny.

 

Jaki wpływ na potencjalnych turystach mogą wywierać panoramy?
Przede wszystkim zainteresowanie. Opisywanie godnych odwiedzenia zabytków w artykułach i prasie to za mało, aby przedstawić produkt w sposób wystarczająco realny. Obecnie Polacy swój wolny czas coraz chętniej spędzają za granicą, dlatego też zachęcenie ich do spędzenia długo wyczekiwanego urlopu w Polsce jest bardzo trudne. Nasza sytuacja materialna poprawia się, jesteśmy wykształceni, rządni przygód i ciekawi świata. Na szczęście nowoczesne technologie mogą pomóc nam w zrozumieniu, że nie tylko na obczyźnie czekają na nas niezapomniane wrażenia.
Panoramy 360 popularyzowane są już od wielu lat i trudno się temu dziwić. Wszakże nowoczesne technologie od lat wpływają na nasze życie. Eksperci zapewniają, że wirtualne spacery to jedynie mały krok ku temu, co kryje przed nami technologiczna przyszłość.