Nowoczesne ogrody

 

Dzisiaj mało kto korzysta z konserwatywnego doboru stylu ogrodu, kiedy projektuje swój ogród.  Dlatego tak dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu nowoczesnym. Jak się przejawia to modernistyczne podejście do projektowania? W łączeniu znanych i lubianych elementów ze stylu japońskiego, angielskiego, wiejskiego z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Charakterystyczną cechą nowoczesnych ogrodów jest minimalizm. Dlatego też ogrody w ty stylu świetnie pasują do budynków w nowoczesnej i modernistycznej estetyce. To ogrody dla miłośników elegancji i formy, ale również powściągliwości. Dominują tutaj przede wszystkim proste, geometryczne formy – które są widoczne zwłaszcza w nawierzchni i elementach małej architektury. Czytelna kompozycja i przejrzysty, prosty układ występuje również w nasadzeniach roślinnych.

Nowoczesne ogrody, na które mnóstwo pomysłów i aranżacje znajdziecie tutaj New Garden Style,  mają zwykle określoną kolorystykę. Trudno tam o znalezienie różnobarwnych rabatek kwiatowych. Projektanci decydują się zwykle na kwiaty kwitnące na określony kolor. Zwrócić trzeba uwagę również na pokrój roślinny – powinny tworzyć one wyraziste i ostre akcenty w ogrodzie. Rośliny są sadzone w uporządkowany sposób, tworzą one określone formy. Z roślin o subtelnych kwiatach i pokroju można komponować większe grupy, natomiast te bardziej charakterystyczne, np. o wyrazistych kwiatach, czy dużych liściach lepiej sadzić pojedynczo. Dominuje tutaj zwykle zieleń, w połączeniu z innymi kolorami ziemi: brązami, szarościami, beżami. W najczęściej stosowanych rozwiązaniach używa się roślin iglastych i małych drzewek oraz krzewów, często przystrzyżonych w fantazyjne kształty. Najważniejszym punktem jest duży taras otwarty na ogród, często również z basenem lub oczkiem wodnym. Projektanci głównie używają materiałów ze szkła, kamienia, metalu i drewna.

Modernistyczne ogrody są aranżowane zgodnie z ekologicznymi wyznacznikami. Są to ogrody samowystarczalne, które nie potrzebują dużo uwagi ze strony właścicieli czy użytkowników. Doboru roślin dokonuje się nie tylko pod względem estetycznym, ale też tak, żeby jak najlepiej radziły sobie w danym środowisku i bez konieczności ciągłego podlewania, nawożenia, przycinania. Stąd też duża popularność roślin rosnących dziko, które są często określane w nomenklaturze jako „chwasty”. Dlatego też coraz rzadziej umieszcza się w projektach rozległe trawniki, które wymagają ciągłej pielęgnacji, nawożenia, koszenia, nawadniania. Dużo większą popularnością cieszą tereny wyłożone. Zamiast tego można płytami lub wysypane żwirem.

Ogród w nowoczesnym stylu powinien być przedłużeniem domu. Nazywa się takie ogrody zwykle zielonymi salonami, co podkreśla jak bardzo uporządkowane powinny być w stosunku do dzikich ogrodów. Stąd też duże zastosowanie mają tutaj meble ogrodowe. Projektanci sugerują zwykle komfortowe wypoczynkowe meble ogrodowe o prostych formach, wykonane zwykle z drewna lub wikliny. Jeśli zaś chodzi o elementy małej architektury czyli altany i pergole tutaj zastosowanie mają zwłaszcza nowoczesne formy – najpopularniejszym materiałem jest metal. Poszczególne elementy są skomponowane w proste, minimalistyczne i geometryczne formy. Ulubionym materiałem projektantów jest kamień, drewno i szkło.