Tytuł Miasta Literatury, jest przyznawany przez UNESCO miastom, które w sposób szczególny przyczyniają się do wzbogacania światowego dziedzictwa w tym zakresie, które promują czytelnictwo i literaturę oraz mogą poszczycić się licznymi twórcami, dla których miasto ma szczególne znaczenie.
Kraków Miastem Literatury
Kraków został Miastem Literatury UNESCO w 2013 r. Wówczas poparcie kandydatury Krakowa do tego tytułu wyraziło ponad 150 pisarzy z całego świata, wśród nich znaleźli się między innymi Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa i Eduardo Mendoza. Argumentami za przyznaniem dla Krakowa tego tytułu były między innymi:
-
Festiwal Literatury Czesława Miłosza,
-
Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada,
-
działalność Instytutu Książki,
-
liczne uczelnie wyższe kształcące na kierunkach związanych z literaturą,
-
liczne wydarzenia związane z literaturą, od targów książki, po wieczory poezji,
-
obecność wielu wydawnictw,
-
fakt, że mieszkało tutaj dwóch noblistów w dziedzinie literatury: Miłosz i Szymborska,
-
uczestnictwo w programie Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), która zapewnia wsparcie dla pisarzy nie mogących ze względów politycznych działać na terytorium swojego kraju, a ich twórczość jest prześladowana przez władze.
Stając się Miastem Kultury UNESCO Kraków stał się częścią sieci miast (wówczas było ich 7), które działają na rzecz promocji literatury i czytelnictwa, podejmując wspólne projekty i działania. Otrzymując ten tytuł Kraków jednocześnie trafił do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, którą tworzą miasta z tematycznymi tytułami nadawanymi przez tę dbającą o dziedzictwo kulturowe organizację. Inne tytuły to między innymi Miasto Filmu, Miasto Muzyki, Miasto Designu.
Pełną notkę prasową znajdziesz tutaj.