Dlaczego potrzebujemy więcej koszy miejskich

 

Kosze miejskie są symbolem miasta. Chociaż w niektórych miejscach można ich szukać ze świecą…
Jednocześnie według mnie władze miast powinny postawić na zwiększenie ilości koszy miejskich. Z resztą jak widać na przykładzie https://metalico.pl nie muszą być one wcale drogie.

 

Kosze miejskie pomagają utrzymać porządek i czystość w parku.
Kosze miejskie pomagają utrzymać porządek w parku.

 

Potrzeba więcej koszy miejskich

  • Śmieci leżące na ulicach to jeden z najgorszych widoków, jakie można spotkać w mieście. A na ulicach znajdziemy praktycznie wszystko. Rozpoczynając od niedopałków papierosów i papierków po cukierkach, na plastikowych butelkach kończąc. Niektórzy ludzie twierdzą, że kosze miejskie nic nie zmieniają i ludzie i tak nie wyrzucają do nich śmieci.
  • Oczywiście część osób postępuje w ten sposób. Jednak w okolicach koszy śmieci jest mniej. Najwięcej ich jest tam gdzie koszy w ogóle nie widać. A w wielu miastach jest pełno takich sytuacji. Idziesz ulicą i nigdzie nie widać żadnego kosza. Część osób będzie trzymała śmieć w ręku, jednak wiele osób go rzuci na ziemię. Przecież to tylko pet, to tylko mały śmieć.
  • Zwiększenie ilości koszy miejskich sprawi, że więcej ludzi będzie wyrzucało śmieci właśnie do nich. A to pierwszy krok, by poprawić czystość w naszych miastach. Oczywiście trzeba jeszcze zadbać o to, żeby takie kosze na śmieci były regularnie wymieniane. Nie raz spotkałem sytuacje, gdzie na miejskim koszu była sterta śmieci, która z niego najzwyczajniej w świecie spadała.

 

 

To oczywiście nie sprzyja utrzymaniu porządku w mieście. Dlatego jeżeli chcemy żeby w miastach był większy porządek, to potrzeba dwóch rzeczy:

  • Większej ilości koszy miejskich,
  • Regularnego dbania o wymienianie w nich worków.

 

Oczywiście cały czas będą zdarzać się ludzie, którzy będą rzucać śmieci gdzie popadnie. Jednak wiele osób zacznie korzystać z koszów miejskich.