Ceny sesji ślubnej

 

Gdy organizujecie ślub i wesele w mieście zwykle Wasz budżet jest bardzo ograniczony. Wtedy zwykle w poszukiwaniach oszczędności decydujecie się na tańszego fotografa. Czy warto? Zdjęcia są często jedynym co pozostanie po ślubie i co będzie przypominało te cudowne chwile. Jednak gdy wybieracie fotografa powinniście przeanalizować ofertę pod kilkoma ważnymi względami. Wówczas będziecie pewni, że nie przepłaciliście.

 

 

Jaki budżet przeznaczyć na zdjęcia ślubne?

 

Fotografowie ślubni często przygotowują oferty cenowe w pakietach. Każdy pakiet zawiera inne usługi i ma inną cenę. Jedno jest pewne, zdecydowanie się na pakiet od razu, jest dużo tańszą alternatywą dla wybierania poszczególnych usług. Podstawowe pakiety kosztują zwykle pomiędzy 500 a 1500 złotych, aż do 2500 złotych. Jeśli chodzi o rozszerzone, tu cena waha się od 1200 do nawet 4500 złotych, bez względu na miejsce świadczenia usługi. Fotografowie z większym doświadczeniem i bogatszym portfolio wyceniają swoją pracę na znacznie więcej niż osoby stawiające pierwsze kroki w branży, ale te niekoniecznie oferują zdjęcia w niższej jakości. Koniecznie trzeba zapoznać się z portfolio fotografa, przejrzeć jego wcześniejsze realizacje, zapytać znajomych. Wszystkie te informacje dostępne są w internecie, na przykład na stronie – bluediamond-hotel.pl. W ten sposób sprawdzimy czy dany fotograf ma wolne terminy oraz jakie pakiety usług proponuje.

 

 

Czas pracy

 

Jednym z najważniejszych punktów wyceny jest czas pracy fotografa. W pakietach podstawowych można znaleźć ofertę na:

 

  • reportaż z ceremonii, kilka godzin wesela
  • oraz sesję ślubną wykonaną tego samego dnia

 

 

 

Im pakiet bardziej rozszerzony, tym czas pracy fotografa jest dłuższy. Oferty rozszerzone obejmują często moment przygotowań, błogosławieństwo, ślub ze składaniem życzeń, wesele do końca oczepin (czyli do jakiejś 1 w nocy) oraz plener w dowolnie wybranej dacie. Zróżnicowaniu cenowemu podchodzą inne oferty jak:

 

  1. sesja narzeczeńska,
  2. fotobudka,
  3. album
  4. lub pudełko ze zdjęciami.

 

Często można wybrać podstawy i dokupić dodatkowy czas według uznania. Godzina pracy waha się od 100 do 200 zł. Jeśli dysponujecie większym budżetem, warto pomyśleć o wynajęciu dwóch fotografów. W trakcie przygotowań jeden z fotografów będzie mógł fotografować pannę młodą, drugi – pana. Dzięki temu zwiększy się liczbę cennych ujęć.

 

 

 

Ilość zdjęć

 

Ważną kwestią jest ilość wyretuszowanych zdjęć, które przygotuje dla nas fotograf. W pakietach podstawowych znajdziecie od około 100-200 zdjęć na płycie CD/DVD, a w tych rozszerzonych od 300 do nawet 1000 zdjęć, a często także dostęp do prywatnej galerii zabezpieczonej hasłem na stronie fotografa, gdzie znaleźć można cały reportaż i sesję ślubną. Dodatkowo wliczany jest koszt albumu, fotoksiążki lub ozdobnego pudełka ze zdjęciami. Częstym rozwiązaniem jest zamówienie oddzielnych fotoalbumów dla rodziców i dla świadków, jako podziękowanie.

 

 

Termin sesji ślubnej

 

Najczęściej pary młode decydują się na sesję ślubną już po weselu, w wybranym przez siebie terminie. Nie tracą wtedy chwil wesela i cały czas mogą poświęcić na zabawę z gośćmi. Plener w innym dniu wiąże się z większym kosztem – zwykle oferowany jest w droższym pakiecie. Jako dodatkowa usługę trzeba dopłacić do 1000 zł. Wiąże się z kosztami kolejnej wizyty u kosmetyczki i fryzjera.