Bydgoszcz – miasto, w którym kultura ma kluczowe znaczenie

Bydgoszcz to jedno z miast północnych obszarów Rzeczpospolitej, w którym kultura ma niebagatelne znaczenie. Miasto konkurowało z Wrocławiem o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jest to miejsce gdzie szczególną uwagę poświęca się przede wszystkim zagadnieniom muzyki, miasto w tym względzie bardzo prężnie się rozwija. Organizowane są tutaj liczne konkursy i festiwale muzyczne, warto wśród nich wymienić choćby, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, Bydgoski Festiwal Operowy, duże znaczenie w skali międzynarodowej ma również organizowany tutaj co trzy lata, od 1966 r. festiwal Musica Antiqua Europae Orientalis, który jest zarówno festiwalem muzycznym, jak i kongresem muzykologicznym.

Inne wydarzenia organizowane w Bydgoszczy, na które również warto zwrócić uwagę to Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, który jest jednym z największych na świecie festiwali poświęconych sztuce operatorów filmowych. Na uwagę zasługuje również Festiwal Prapremier podczas, którego prezentowane są prapremierowe spektakle teatralne z całej Polski.

Co szczególnie godne podkreślenia w 2011 r. w Bydgoszczy podpisano Bydgoski Pakt dla Kultury, który jest pierwszą w Polsce umową społeczną na rzecz kultury. W jego ramach uznano kulturę za jeden z kluczowych aspektów polityki miasta, uznano ją bowiem za jeden z podstawowych elementów rozwoju miasta, co przekłada się w znaczący sposób na wzrost znaczenia Bydgoszczy na kulturowej mapie Polski.